باکت تاور

در کارهایی ساختمانی از تجهیزاتی استفاده می‌شود که انجام کار را راحت‌تر از گذشته کرده‌‌ و از همه مهم‌تر باعث کاهش هزینه‌ها شده است. در پاسخ به این سوال که باکت تاور چیست؟ باید بگوییم که از تجهیزات مورد استفاده در ساخت‌وساز است و به آن باکت بتن ریزی یا باکت حمل مصالح هم گفته می‌شود. باکت‌ها به صورت یک ظرف به شکل استوانه‌ای، مستطیلی یا مخروطی ساخته می‌شوند و معمولا جنس آن‌ها فلزات سبک مانند فولاد است. از این ابزار در صنعت ساختمان، برای انتقال مصالح بین طبقات ساختمان‌ها کمک می‌گیرند و یکی از تجهیزات مهم در جرثقیل‌ها و تاورکرین‌ها است. در ادامه این صفحه در مورد مشخصات فنی، ملاک انتخاب دستگاه، روش کار با این دستگاه و همچنین نحوه خرید باکت تاور بتن اطلاعاتی ارائه شده است.

باکت تاور چیست

مشخصات فنی باکت تاور

هر کدام از تجهیزات یا دستگاه‌های  صنعتی، دارای مشخصات فنی ویژه‌ای است که باید در مورد آن‌ها اطلاعات کافی داشت تا بتوان بهترین کارایی و عملکرد را دریافت کرد. باکت تاور هم دارای مشخصات خاص خود است که در زیر به‌طور کامل معرفی شده‌اند:

حجم دستگاه  حجم از مشخصات اصلی این دستگاه است که به صورت 500، 750، 1000، 1500، 2000 و 3000 لیتر تولید می‌شود. اگر حجم باکت بتن ریزی کمتر باشد، جهت استفاده در پروژه‌های کوچک مناسب‌تر است؛ اما مدل‌هایی که دارای حجم 3000 لیتر هستند از آن‌ها در پروژه‌های بسیار بزرگ‌تر استفاده خواهد شد.
ابعاد  ابعاد دستگاه هم بسیار مهم است. معمولا ابعاد این وسیله با توجه به نوع کاربری آن متفاوت است و آن را براساس استانداردهای بین‌المللی می‌سازند.
روش تخلیه  روش تخلیه هم بسیار مهم است. معمولا در این دستگاه از دو روش تخلیه گیربکسی و اهرمی استفاده می‌شود. در روش تخلیه گیربکسی، از یک گیربکس برای کنترل درب باکت استفاده می‌شود، در نتیجه عمل تخلیه راحت‌تر خواهد شد. اما در روش تخلیه اهرمی از اهرم جهت کنترل درب تخلیه استفاده می‌کنند. البته در نظر داشته باشید، روش تخلیه گیربکسی راحت‌تر است؛ ولی روش تخلیه اهرمی نیاز به صرف انرژی بیشتری دارد.
شاسی و بدنه  یکی دیگر از مشخصات دستگاه، شاسی آن است؛ چراکه باید از یک شاسی بسیار محکم و قوی استفاده کرد. البته جنس بدنه دستگاه هم حائز اهمیت است. معمولا در تولید انواع باکت تاور از ورق‌های 3 تا 4 میلی‌متری جهت ساخت بدنه استفاده خواهد شد تا از استحکام کافی برخوردار باشد.
قابلیت حمل اپرارتور  در بعضی از باکت‌ها که کاربری خاصی دارند، قسمتی برای حضور یک اپراتور در کنار مخزن دستگاه تعبیه شده است. در واقع وظیفه تخلیه و انتقال دقیق مواد موجود در پاکت را انجام می‌دهد. به این نوع، باکت تاور دارای جان‌پناه یا باکت نفربردار گفته می‌شود.
نوع تخلیه  نوع تخلیه هم از جمله مشخصات این دستگاه است. معمولا این وسیله، دو مدل تخلیه از زیر یا بغل دارد. در حالت تخلیه از زیر، دستگاه دارای یک قیف است که مواد داخل آن توسط دریچه‌ای که در انتهای دستگاه است، خارج می‌شود. در صورتی‌که در حالت تخلیه از بغل، دستگاه دارای یک دریچه در بغل است و با آن می‌توان بتن را در داخل ستون‌هایی که در ارتفاع هستند، منتقل کرد.
شکل باکت  باکت‌های حمل مصالح با شکل‌های مختلفی تولید می‌شوند. شکل استوانه‌ای، مستطیلی و مخروطی از شکل‌های رایج این وسیله هستند.
سایر مشخصات  برخی از باکت‌ها به چرخ‌هایی مجهز شده‌اند که حمل و نقل آن‌ها را در سایر مناطق ساختمان همراه با تجهیزات سبک‌تر مانند سقف کشویی‌ها، سقف برجسته‌ها و جرثقیل‌های باربر، آسان‌تر می‌کند. همچنین تعدادی از باکت‌ها دارای درب و پوشش هستند که مانع از افتادن مصالح داخل مخزن می‌شود.

ملاک انتخاب دستگاه باکت تاور

برای انتخاب دستگاه باکت تاور باید چندین ویژگی را در نظر داشته باشید. هر کدام از این ملاک‌ها در انتخاب دستگاه نهایی موثر خواهد بود:

 • کیفیت ساخت: استحکام یکی از ویژگی‌هایی است که بسیار اهمیت دارد؛ چراکه از باکت حمل مصالح برای حمل انواع مواد سیال، بتن مرطوب و حتی مواد جامد مانند شن، خاک، پوکه، سنگ و آجر استفاده می‌شود؛ پس استحکام آن بسیار مهم است. حتما در هنگام خرید از کیفیت جنس بدنه دستگاه مطمئن شوید.
 • ظرفیت: ملاک دوم، حجم است. شما برای انتخاب دستگاه، باید نیازهای خودتان را در نظر داشته باشید. همان‌طور که گفته شد، دستگاه‌هایی که حجم کمتری دارند، معمولا برای استفاده در پروژه‌های کوچک استفاده می‌شود و هر اندازه حجم بیشتر باشد، از آن در پروژه‌های بسیار بزرگتر استفاده خواهد شد.
 • قیمت: قیمت باکت تاور هم در انتخاب دستگاه نقش دارد. هر پیمانکار یا هر شخص، برای خرید این دستگاه بودجه مشخصی دارد که بر اساس آن خرید خود را انجام می‌دهد. قیمت دستگاه به عوامل مختلفی مانند حجم، جنس بدنه، روش تخلیه و ... بستگی دارد. اگر بودجه شما محدود است، می‌توانید دستگاه‌های دست دوم را خریداری کنید. البته در زمان خرید آن باید نکات مختلفی را در نظر داشته باشید.
 • سرعت بارگیری و تخلیه: سرعت بارگیری و تخلیه مصالح باید به گونه‌ای باشد که به کاربر اجازه دهد در زمان کافی، مصالح را بارگیری و تخلیه کند.
 • ارتفاع و تعداد طبقات: برای انتخاب دستگاه، ابتدا باید ارتفاع برج مورد نظر برای حمل مصالح تعیین شود. این ارتفاع باید به گونه‌ای باشد که توانایی دسترسی به ارتفاع‌های مورد نیاز را به کاربر ارائه دهد. برای پروژه‌هایی با تعداد طبقات زیاد، نیاز به دستگاهی با بیشترین ارتفاع و ظرفیت باربری ممکن است.
 • هزینه: باید هزینه‌های اجاره و نگهداری دستگاه را با سایر گزینه‌های موجود مانند استفاده از جرثقیل یا بالابر‌های خودرویی مقایسه و بهترین راهکار را انتخاب کرد.

در حالت کلی باید گفت که بهترین باکت تاور، دستگاهی است متناسب با نیاز شما باشد. شما باید قبل از خرید دستگاه، لیستی از نیازهایی که دارید را تهیه کنید. سپس با دید بهتری می‌توانید خرید خودتان را نهایی کنید.
 

باکت بتن ریزی

نحوه کار با باکت حمل مصالح

نحوه کار با باکت تاور بسیار ساده است. در قدم اول مخزن را با توجه به حجم آن از بتن پر می‌کنند. سپس برای جابه‌جابی پاکت بتن ریزی، آن را به یک جرثقیل وصل خواهند کرد. جرثقیل، باکت را همراه با محتوای داخل به نقطه مورد نظر حمل می‌کند. زمانی‌که پاکت حمل مصالح به محل بتن‌ریزی می‌رسد، دریچه آن باز می‌شود تا بتن تخلیه شود.

اگر حجم باکت در همان محل به اتمام رسید، جرثقیل آن را جهت بارگیری دیگر منقل می‌کند. اما اگر بتنی در داخل دستگاه باقی بماند، باز هم می‌توان باکت را به نقطه بعدی هدایت کرد تا باقی‌مانده بتن در آنجا خالی شود. البته برای استفاده و نگهداری از این دستگاه باید چند نکته مهم را در نظر داشته باشید که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

 1. بعد از هر بار استفاده از دستگاه، آن را کاملا با آب تمیز کنید تا موادی در داخل باقی نماند؛ در صورتی‌که مواد در داخل آن باقی بماند، به مرور زمان طول عمر آن کاهش می‌یابد.
 2. برای تمیز کردن باکت تاور از اجسام سخت مانند آجر یا چکش استفاده نکنید؛ چراکه استفاده از آن‌ها هم می‌تواند به دستگاه ضربه سخت وارد کند و حتی باعث سوراخ شدن‌ آن شود.
 3. در هنگام کار برای دستگاه، درب آن به آرامی باز و بسته کنید تا ضربه‌ای به باکت وارد نشود.
 4. در هنگام حمل باکت بتن ریزی باید دقت لازم را داشته باشید؛ چراکه در این زمان باید مواظب باشید که دستگاه به جای خاصی برخورد نکند تا از ضربه زدن به آن خودداری شود.
 5. در زمان حمل دستگاه روی زمین به آرامی این کار را انجام دهید تا به زیر آن ضربه‌ای وارد نشود.
 6. نباید بار اضافی به دستگاه وارد کنید؛ چراکه این کار باعث آسیب به دستگاه و همچنین کاهش عملکرد آن خواهد شد.
 7. در هنگام استفاده از دستگاه برای جابه‌جایی مخلوط‌هایی که دانه‌های سنگین دارند، 50 درصد بار را کاهش دهید.
 8. در هنگام وصل کردن آن به جرثقیل کلیه نکات ایمنی را رعایت کنید زیرا در صورت عدم توجه به این نکات، به دلیل وجود افراد مختلف در محل پروژه، احتمال آسیب‌های جانی وجود دارد.

خرید باکت تاور با کیفیت تضمین شده از پاسارگاد نوین

گروه صنعتی پاسارگاد نوین دارای چندین سال سابقه در زمینه عرضه تجهیزات صنعتی است. شرکت پاسارگاد نوین انواع ماشین‌آلات ساختمانی، ماشین‌آلات ساخت قطعات بتنی و ماشین‌آلات کشاورزی را به صورت‌ نو و دست دوم به مشتریان محترم عرضه می‌کند.

یکی از محصولات عرضه شده تیم پاسارگاد نوین باکت تاور به‌صورت نو و دست دوم است. شما می‌توانید برای خرید انواع مختلف باکت حمل مصالح با مراجعه به وب‌سایت پاسارگاد نوین، ضمن مشاهده و مقایسه محصولات مختلف، نسبت به خرید بهترین محصول اقدام کنید. اگر شما تمایلی به خرید غیرحضوری ندارید، امکان خرید حضوری هم فراهم شده است. پس شما می‌توانید با مراجعه حضوری هم دستگاه مورد نظر خودتان را انتخاب کنید.

ارسال دستگاه باکت تاور به سراسر ایران

در هر دو روش خرید، دستگاه در اسرع‌وقت با اطمینان کامل از امنیت آن به سراسر کشور ارسال خواهد شد. در ضمن کلیه خریدهای مشتریان عزیز در تهران حداکثر یک ساعته تحویل داده می‌شود. همچنین مشتریانی که از شهرستان نسبت به خرید باکت تاور اقدام می‌کنند، ظرف مدت 2 روز آن را تحویل خواهند گرفت. پس همین الان نسبت به خرید این دستگاه اقدام کنید.