ماشین آلات دست دوم

امروزه در اکثر صنایع، ماشین آلات مخصوص به منظور سرعت بخشیدن به روند انجام کار مورد استفاده قرار می‌گیرند. از نمونه این صنایع می‌توان به صنعت کشاورزی و دامداری، صنعت معدن، صنعت غذایی، صنعت پوشاک، صنعت چوب، صنعت شیمی، صنعت فلز، صنعت برقی، صنعت حمل و نقل، صنعت بازیافت، صنعت ساختمان، صنعت بسته‌بندی و... اشاره کرد. هر یک از این صنایع ذکر شده دارای ماشین آلات به خصوص و منحصر به فردی هستند.

خرید ماشین آلات دست دوم

دو مورد از اصلی‌ترین صنایعی که انجام پروژه‌های آن‌ها بدون استفاده از ماشین آلات تقریباً غیر ممکن است، صنعت ساختمان‌سازی و کشاورزی هستند. در این صنایع انواع اقسام ماشین آلات برای انجام کار‌های مختلف طراحی و ساخته شده‌اند. با توجه به قیمت بسیار بالای این وسایل، تعداد بسیار زیادی از مسئولان پروژه‌ها ترجیح می‌دهند که از ماشین آلات دست دوم استفاده کنند. در ادامه به بررسی برخی از اصلی‌ترین ماشین آلات صنعت ساختمان‌سازی و کشاورزی و همچنین نکات مهم در هنگام خرید ماشین آلات دست دوم خواهیم پرداخت.

همانطور که در ابتدای متن اشاره شد، ماشین آلات در صنایع مختلف دارای کاربرد‌های فراوانی هستند. یکی از مهم‌ترین صنایعی که در آن از انواع و اقسام ماشین آلات پیشرفته و نوین برای بهبود عملکرد استفاده می‌شود، صنعت ساختمان‌سازی است. در صنعت ساختمان‌سازی و در هنگام انجام انواع پروژه‌های عمرانی، وجود ماشین آلات صنعتی ساختمان‌سازی لازم و ضروری است. در حقیقت وجود این موارد باعث سریع‌تر شدن روند ساخت و ساز می‌شود.

البته لازم به ذکر است که بدون استفاده از برخی از ماشین آلات ساختمان‌سازی بسیار پیشرفته، انجام برخی از کار‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود. یکی از نکاتی که بایستی افراد در هنگام شروع انواع پروژه‌های ساخت و ساز مورد بررسی قرار دهند، میزان هزینه استفاده از ماشین آلات ساختمان‌سازی است. در صورتی که در هنگام انجام پروژه‌های ساخت و ساز و عمران از ماشین آلات پیشرفته و نوین استفاده شود، ممکن است مسئول پروژه ملزم به پرداخت هزینه‌های گزافی شود.

از طرفی امکان اتمام پروژه‌های ساختمان‌سازی بدون استفاده از ماشین آلات صنعتی امکان‌پذیر نیست. بنابراین بهترین راه حل در این هنگام استفاده از ماشین آلات دست دوم است. خرید ماشین آلات دست دوم به افراد این امکان را می‌دهد تا در حداکثر مقدار ممکن در هزینه صرفه‌جویی کنند. امروزه مراکز بسیار زیادی به منظور فروش ماشین آلات دست دوم قرار گرفته‌اند که افراد می‌توانند به منظور جلوگیری از هزینه‌های اضافی از خدمات این مراکز استفاده کنند.

به طور کلی ماشین آلات در صنعت ساختمان‌سازی به چهار گروه اصلی تقسیم می‌شوند. این چهار گروه شامل ماشین آلات عمومی، خاکی، حفاری، بتن‌سازی و بتن‌ریزی هستند. جرثقیل، کامیون و لیفتراک سه مورد از معروف‌ترین و پر استفاده‌ترین ماشین آلات دست دومی هستند که به منظور انجام کار‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که جرثقیل وظیفه بارگیری و تخلیه مصالح را بر عهده دارد.

همچنین واضح و مبرهن است که از کامیون نیز به منظور حمل و جابجایی وسایل و مصالح مختلف استفاده می‌شود. به علاوه، از لیفتراک که یکی از مهم‌ترین وسایل و ماشین آلات ساختمان‌سازی است، برای جابجا کردن قطعات و مصالح ساختمانی بسیار بزرگ و سنگین از طبقه‌ای به طبقه‌ای دیگر استفاده می‌شود. ماشین آلات دیگری نیز همچون غلتک، تراکتور، لودر، بلدوزر و... نیز با کاربرد‌های دیگری وجود دارند که می‌توان از این نوع ماشین آلات دست دوم به منظور کاهش هزینه‌ها استفاده کرد.

علاوه بر صنعت ساختمان‌سازی، کشاورزی نیز یکی دیگر از صنایع پرطرفداری است که دارای انواع و اقسام ماشین آلات است. این ماشین آلات برای انجام اکثر کار‌های کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به اینکه انجام اعمال مختلف مربوط به زراعت و کشاورزی با دستگاه‌ها و ماشین آلات قدیمی بسیار سخت و دشوار است، استفاده از ماشین آلات پیشرفته و نوین کمک شایانی به کشاورزان می‌کند. همچنین استفاده از این وسایل باعث سریع‌تر شدن روند کاشت، داشت و همچنین برداشت می‌شود.

همچنین استفاده از این وسایل علاوه بر آن که باعث کاهش استفاده از نیروی انسانی می‌شود، تأثیر بسزایی در کاهش هزینه‌های جانبی خواهد داشت. دو مورد از اصلی‌ترین وسایل مورد استفاده در صنعت کشاورزی، تیلر و تیلر کولتیواتور هستند. از تیلر به عنوان وسیله‌ای برای شخم زدن و جابجا کردن مواد مغذی سطح خاک و زیر خاک استفاده می‌کنند. این وسیله که در بسیاری از موارد به عنوان سمپاش نیز کاربرد دارد، در اکثر موارد در زمین‌های زراعی بسیار کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تیلر کولتیواتور نیز وسیله‌های مشابه تیلر است که به منظور شخم زدن ثانویه خاک مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه تیغه استفاده شده در تیلر کولتیواتور بسیار بزرگتر از تیغه تیلر است، این وسیله توانایی بیشتری در شخم زدن خواهد داشت. یکی دیگر از وسایل بسیار معروف و پرکاربرد در صنعت کشاورزی دروگر است که همانطور که از اسم آن برمی‌آید، وسیله‌ای برای درو کردن محصولاتی همچون گندم است. البته از این وسیله برای چمن زنی و همچنین ریشه کن کردن علف‌های هرز نیز استفاده می‌شود.

با توجه به سایز کوچک دروگر‌ها می‌توان از این وسایل در اکثر شرایط همچون زمین‌های شیب دار و... نیز استفاده کرد. از دیگر وسایل و ماشین آلات که در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توان به روتیواتور، چمن زن تراکتوری، سمپاش و... اشاره کرد. روتیواتور که از اهمیت بسیار بالایی در انجام فرایند کاشت برخوردار است، به عبارتی کار گاوآهن را انجام می‌دهد. این وسیله با نرم و صاف کردن سطح خاک اجازه کاشت را به کشاورز و زارع می‌دهد و همچنین مانع از هدر رفتن آب در زمین می‌شود.

نحوه قیمت‌گذاری ماشین آلات دست دوم

با توجه به تمام موارد ذکر شده، انجام پروژه‌های عمرانی، ساختمان‌سازی کشاورزی بدون وجود برخی از ماشین آلات امکان‌پذیر نیست. بنابراین مسئولان این نوع پروژه‌ها بایستی به هر طریقی به تهیه این نوع ماشین آلات صنعتی بپردازد. همچنین با توجه به هزینه‌های بسیار زیاد ماشین آلات صنعتی، بهترین گزینه برای این افراد استفاده از ماشین آلات دست دوم است. ماشین آلات دست دوم به علت قیمت بسیار پایین‌تری که نسبت به ماشین آلات دیگر دارند، در نهایت باعث کاهش چشمگیر هزینه‌ها می‌شوند.

عوامل مختلفی در تعیین قیمت ماشین آلات دست دوم تأثیرگذار هستند. شناخت این عوامل به شما این امکان را می‌دهد تا در هنگام خرید ماشین آلات دست دوم به راحتی بتوانید کیفیت خوب را از کیفیت بد تشخیص دهید و خرید مناسبی داشته باشید. اصلی‌ترین و مهم‌ترین عاملی که باعث اختلاف قیمت ماشین آلات دست دوم می‌شود، عمر مفید آن‌ها است. فروشندگان ماشین آلات با ارزیابی و تعیین استهلاک این وسایل، می‌توانند به صورت حدودی عمر مفید این وسایل را تخمین بزنند.

عمر مفید نشان دهنده این است که این وسایل تا چند سال دیگر قابل استفاده هستند. بنابراین عمر مفید این وسایل، تعیین‌کننده قیمت آن‌ها خواهد بود. البته تعیین عمر مفید وسایل، کار راحتی نیست و به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال محیط و آب و هوایی که قرار است این وسیله در آن مورد استفاده قرار بگیرد، دارای اهمیت بسیار زیادی است. به این ترتیب می‌توان گفت آب و هوای دارای رطوبت تأثیر بسیار زیادی در کوتاه شدن عمر وسایل خواهد داشت. همچنین یکی دیگر از عوامل مؤثر در هنگام تعیین عمر مفید ماشین آلات دست دوم برند و شرکت تولیدی این وسایل است.

برند و شرکت تولید‌کننده این وسایل از اصلی‌ترین فاکتوری است که در هنگام تعیین کیفیت وسایل مورد توجه قرار می‌گیرد. با توجه به تمام موارد ذکر شده در خصوص نحوه قیمت‌گذاری ماشین آلات دست دوم می‌توان به این نتیجه رسید که استفاده از خدمات کارشناسان و متخصصان با تجربه در زمینه ماشین آلات صنعتی می‌تواند در هنگام خرید این وسایل بسیار مفید واقع شود. بنابراین پیشنهاد می‌شود در هنگام خرید هر یک از وسایل صنعتی و ماشین آلات دست دوم از کارشناسان و متخصصان مجرب کمک بگیرید تا از ضرر و زیان تا حد امکان جلوگیری شود.

قیمت ماشین آلات دست دوم

ماشین آلات مختلف با توجه به کارکرد آن‌ها و طول عمر مفیدشان دارای قیمت‌های متفاوتی هستند. به علاوه ممکن است مراکز فروش مختلف، قیمت‌های متفاوتی را برای ماشین آلات دست دوم خود قرار دهند. همچنین با توجه به نوسانات قیمت دلار و در نظر گرفتن این موضوع که اکثر ماشین آلاتی که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند، محصولات کشور‌های دیگر هستند؛ نمی‌توان قیمت ثابتی برای این وسایل تعیین کرد.