بچینگ پلانت

بچینگ پلانت (Batching Plant) یا سیمان پلانت به تجهیزاتی مانند سطل‌ها، نوارنقاله‌ها و تجهیزات توزین گفته می‌شود. هدف از به کاربردن این تجهیزات، ترکیب مواد مختلف برای تولید بتن توسط دستگاه بچینگ است. در این صفحه به بررسی انواع بچینگ پلانت بتن، نکات ایمنی در هنگام نصب و استفاده، قیمت و نحوه خرید این محصول پرداخته شده است.

بچینگ پلانت

انواع بچینگ پلانت

بچینگ دارای تجهیزاتی است تا بتواند مواد مختلفی را برای تشکیل بتن ترکیب کند. این مواد شامل آب، هوا، ماسه، سیمان، سنگدانه (سنگ، شن و...)، خاکستر بادی، دود سیلیس و مواد افزودنی است. در ادامه انواع آن به طور کامل شرح داده شده است.

بچینگ پلانت بتن مخلوط ترانزیت/ خشک (Transit/Dry Mix Concrete Batching Plant)

اگر تا محل ساخت‌وساز فاصله‌ زیادی وجود دارد، بچینگ بتن خشک یک انتخاب ایده‌آل برای تولیدکنندگان است. در مسیر ساخت‌وساز، درام یک کامیون میکسر می‌تواند به چرخش خود ادامه دهد تا از سخت‌شدن بتن مخلوط، جلوگیری و از تازگی مواد اطمینان پیدا کند. بچینگ خشک دارای شن، ماسه و سنگ‌ریزه است که به دو روش دستی یا دیجیتالی وزن می‌شوند. سپس تمام مواد وزن‌شده در یک لوله ریخته می‌شوند که به داخل یک کامیون باز می‌شود. به طور همزمان، آب وزن می‌شود و در همان لوله به داخل کامیون میکسر وارد می‌شود. این مواد برای حداقل ۷۰ تا ۱۰۰ دور در حین انتقال به محل کار ترکیب می‌شوند. بچینگ راه ماشین، توسط شرکت پاسارگاد نوین ساخته می‌شود که در حدود ۶۰ متر مکعب در ساعت بتن خشک تولید می‌کند. 

بچینگ پلانت بتن مخلوط مرطوب (Wet Mix Concrete Matching Plant )

یک بچینگ پلانت مرطوب، تمام مواد از جمله آب را وزن می‌کند. در این سیستم تمام مواد در یک میکسر مرکزی پلانت مخلوط می‌شوند. پس از فرآیند اختلاط، بتن در کامیون همزن ریخته می‌شود که آن را به محل انتقال می‌دهد‌. باید در نظر داشت که کامیون باید در حال حرکت باشد تا انجماد بتن رخ ندهد. در نوع مرطوب که با نوع خشک آن متفاوت است، یک میکسر مرکزی وجود دارد که می‌تواند در زمان کوتاه‌تری (معمولا ۵ دقیقه یا کمتر) مخلوط یکدست‌تری را ارائه دهد. علاوه بر این، نوع مرطوب به دلیل جابه‌جایی قابل حمل، نصب و انتقال راحت‌تری دارند. دستگاه بچینگ بتن یک و نیم متری تویین شفت، وظیفه تولید انبوه بتن مرطوب و خشک را برعهده دارد.

بچینگ پلانت متحرک (Mobile Matching Plant)

بچینگ پلانت متحرک به عنوان پلانت بتن قابل حمل (Portable Concrete Plant) نیز شناخته می‌شود. برای تولید بتن با استفاده از نوع متحرک این دستگاه، از یک سری تجهیزات مولد، قابل اعتماد و مقرون به صرفه استفاده می‌شود. این تجهیزات به کاربر این امکان را می‌دهد تا در هر مکانی بتن فراهم کند. در واقع انواع بچینگ متحرک امروزی با یک شاسی ثابت اصلی، عرضه می‌شوند که با به حداقل رساندن ارتعاشات ترازو، دوام فوق‌العاده، حمل‌ونقل ایمن، کارکرد مداوم، طولانی‌مدت و وزن‌کردن حساس را ممکن می‌سازد. کلیه تجهیزات لازم برای عملکرد بچینگ روی شاسی اصلی نصب شده است. مخزن بافر آب، پمپ آب، مخزن افزودنی و پمپ‌های افزودنی به همراه کمپرسور هوا از قبل روی شاسی اصلی نصب شده‌اند. همچنین، تمام تجهیزات از قبل سیم‌کشی و تست شده‌اند.

نوع متحرک با دو مجموعه کامل نوار نقاله پیچ، فیلترها و سایز تجهیزات سیلو تنها با کمک یک کامیون تریلر قابل حمل است. بچینگ متحرک به طور معمول در مدت یک تا دو روز نصب می‌شود.

بچینگ پلانت ثابت ( Stationary Batching Plant )

بچینگ پلانت‌های ثابت اغلب از میکسرهایی با دو شفت دوقلوی بزرگ تشکیل شده‌اند. نوع ثابت برای تولید انواع بتن باکیفیت در مقیاس بزرگ طراحی شده‌اند. تجهیزات بچینگ پلانت ثابت برای ارائه حداکثر ظرفیت تولید و ساعات کار طولانی ساخته شده است. همچنین، انواع ثابت قابل‌اعتماد و انعطاف‌پذیر هستند، نگهداری آنان آسان است و میزان شکست پایینی دارند. آن‌ها به طور گسترده در پروژه‌های مختلف مانند جاده‌ها، پل‌ها، بنادر، تونل‌ها، سدها و ساختمان‌ها استفاده می‌شوند.

بچینگ پلانت دراگلاینی ( Dragline Type Batching Plant)

از قدیمی‌ترین مدل‌های این دستگاه، نوع دراگلاینی آن است. در این نوع با استفاده از سیم بکسل به طول ۱۲ متر و شن کش، مصالح به داخل دستگاه هدایت می‌شوند. در این نوع دستگاه نیازی به لودر نیست؛ زیرا به وسیله جرثقیل ثابتی که روی دستگاه نصب است، می‌توان مصالح را منتقل کرد. در این نوع از یک اپراتور جهت کنترل باسکول استفاده می‌شود. بچینگ نیم‌ متری و یک متری طرح لیبهر که توسط شرکت ساختمانی پاسارگاد نوین ساخته می‌شود، از این نوع است.

بچینگ پلانت فیدری (Feeder Type Batching Plant)

بچینگ پلانت فیدری با عنوان لایناربین نیز شناخته می‌شود. در این دستگاه برای انتقال مصالح از یک نوار نقاله کمک می‌گیرند که توسط لودر انجام می‌شود. از این نوع دستگاه در پروژه‌هایی که لازم است بتن در حجم بالا تولید شود، استفاده می‌کنند. در نوع فیدری نیازمند یک اپراتور مجزا نیست. در واقع کل کار کنترل به وسیله یک اتاق فرمان انجام می‌شود. همچنین، مدل فیدری از نوع دراگلاینی پرکاربردتر است. گروه صنعتی پاسارگاد نوین مدل بچینگ یک متری لایناربین را تولید می‌کند. 

اجزای تشکیل دهنده بچینگ پلانت

دستگاه بچینگ پلانت به عنوان یکی از دستگاه هایی است که در مراحل خاصی از عملیات ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین، می توان آن را در گروه دستگاه های موقتی در پروژه های عمرانی دسته بندی نمود. این دستگاه برای این که بتواند مواد تشکیل دهنده بتن از جمله سیمان، آب و ترکیباتی همچون سنگدانه را ترکیب نماید، نیاز به دستگاهی به نام میکسر دارد. ابعاد میکسر متناسب با ابعاد دستگاه بچینگ پلانت و نوع پروژه تعیین می شود.

در ادامه بررسی اجزای تشکیل دهنده دستگاه بچینگ پلانت لازم است به فیدر توزین اشاره نمود. این قسمت برای نگهداری مصالح و مواد تشکیل دهنده بتن مورد استفاده قرار می گیرد. از دیگر قسمت های تشکیل دهنده این دستگاه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. مخزن شن و ماسه: قسمت دیگری از این دستگاه است که همان طور که از نام آن پیداست برای نگهداری شن و ماسه به صورت تفکیک شده مورد استفاده قرار می گیرد.
 2.  دیگ میکسر: مواد ترکیب شده در نهایت در این دیگ قرار می گیرند.
 3.  کنتور آب: از این کنتور برای اندازه گیری آب مورد استفاده برای ساخت بتن، استفاده می شود.
 4. اتاق اپراتور: هنگامی که مواد تشکیل دهنده بتن در دستگاه ترکیب می شود، لازم است کمیت ها و اندازه مورد استفاده از هر کدام مورد بررسی قرار گیرد. این کار بر عهده ی اپراتور است که در اتاق اپراتور مستقر می شود.
 5.  باسکول سیمان: در این قسمت سیمان در شکل ها و انواع مختلفی قرار گرفته می شود.
 6. حلزونی های انتقال سیمان: با استفاده از این قسمت در بچینگ پلانت، سیمان نگهداری شده در سیلو ها به قسمت باسکول منتقل می شود.(اسکرو سیمان)
 7.  منبع ذخیره آب: از این قسمت برای اندازه گیری و انتقال آب به میکسر استفاده می کنند.
 8. باسکول شن و ماسه: همان طور که می توان حدس زد از این قسمت برای اندازه گیری و انتقال شن و ماسه یا همان سنگدانه ها به داخل میکسر استفاده می کنند.

نحوه عملکرد بچینگ پلانت

فرآورده های تولید شده با دستگاه بچینگ پلانت

به وسیله دستگاه سیمان پلانت می‌توان فرآورده‌هایی مانند بتن معمولی (مناسب اکثر پروژه‌های عمرانی)، بتن روسازی (روسازی خیابان‌ها، بزرگراه‌ها و...)، بتن حجیم یا RCC، بتن لوله‌های بتنی و بتن مورد نیاز بلوک سازی را تولید کرد.

نکات ایمنی در هنگام نصب و استفاده از دستگاه بچینگ

در هنگام نصب و استفاده از این دستگاه باید یک سری نکات ایمنی را رعایت کرد که عبارت‌اند از:

 1. در محل نصب بچینگ، باید زیرسازی مانند کوبیدن و مسطح کردن خاک به صورت درست و مناسبی انجام شود.
 2. پایه‌های اصلی این دستگاه باید روی سطح زمین تراز شود.
 3. قسمت‌های مختلف باید به وسیله اتصال جوش یا با پیچ و مهره مستحکم شوند.
 4. محافظت از واگن حمل مصالح و مسیر بالابر باید با استفاده از فنس انجام شود.
 5. کلید قطع اضطراری در تابلو فرمان باید تعبیه شود.
 6. از نصب الکتروموتور در مجاورت اتصالات آب جلوگیری شود.
 7. میکروسوئیچ باید در درب میکسر نصب شود تا در صورت باز شدن درب میکسر، دستگاه متوقف شود.
 8. سیستم بچینگ به سیم ارت متصل باشد.
 9. روغن و گریس‌کاری قسمت‌های مختلف این دستگاه به طور منظم انجام شود.
 10. آچارکشی الکتروموتور به طور منظم انجام شود.
 11. به منظور جلوگیری از یخ‌زدگی مصالح در مناطق سردسیر از سیلوهای ویژه استفاده شود.
 12. واسکازین گیربکس در هر هزار ساعت استفاده از دستگاه تعویض شود.
 13. کابل‌ها و سیم‌کشی دستگاه به طور منظم بررسی و بازدید شود.
 14. برای نظافت دستگاه پس از پایان کار حتما برق دستگاه قطع شود.

قیمت بچینگ پلانت

پاسارگاد نوین ارائه‌دهنده‌ انواع بچینگ پلانت است که مشتریان با توجه به نیاز خود می‌توانند محصول خود را انتخاب کنند. این شرکت تولیدکننده انواع بچینگ نیم متری طرح لیبهر، یک متری، توبین شفت، یک و نیم متری توبین شفت، بچینگ راه ماشین و بچینگ یک متری لایناربین است. جهت استعلام از قیمت بچینگ بتن می‌توانید به سایت پاسارگاد نوین مراجعه کرده و محصولات را با یکدیگر از لحاظ ویژگی و قیمت مقایسه کنید. ضمن اینکه می‌توانید با شرکت پاسارگاد نوین تماس بگیرید تا مشاوران ما در این مجموعه شما را راهنمایی کنند. محصولات گروه صنعتی پاسارگاد نوین با یک سال گارانتی و پنج سال خدمات پس از فروش ارائه می‌شود.
 

دستگاه تولید بتن

خرید بچینگ پلانت با کیفیت تضمین شده از پاسارگاد نوین

مشتریان این دستگاه می‌توانند خرید خود را از شرکت پاسارگاد نوین با خیال راحت انجام دهند. این شرکت محصولات خود را با کیفیت تضمین‌شده به مشتریان ارائه می‌دهد. در این شرکت انواع بچینگ پلانت تولید می‌شود. این محصولات دارای یک سال گارانتی و پنج سال خدمات پس از فروش هستند. علاوه بر این، لازم است تا مشتریان بدانند که امکان خرید بچینگ به صورت حضوری نیز وجود دارد.

شرکت پاسارگاد نوین فعالیت خود را از سال ۸۶ تحت عنوان فروشگاه پاسارگاد آغاز کرد. این شرکت با تاسیس یک شرکت هایپر صنعت در زمینه ماشین‌آلات صنعتی فعالیت خود را گسترده‌تر کرده است. امروزه شرکت پاسارگاد نوین با فروش بچینگ پلانت در انواع و مدل‌های مختلف مانند نیم متری طرح لیبهر، یک متری، توبین شفت، یک و نیم متری توبین شفت، راه ماشین و یک متری لایناربین به عنوان یکی از تولید‌کنندگان ماشین‌آلات ساختمانی شناخته می‌شود. این شرکت محصولات خود را با یک سال گارانتی و پنج سال خدمات پس از فروش عرضه می‌کند.

ارسال دستگاه بچینگ پلانت به سراسر ایران

گروه صنعتی پاسارگاد نوین، تولیدکننده انواع ماشین‌آلات ساختمانی است. این شرکت توانسته با تکیه بر تجربه و نیروی متخصص، نیازهای صنعتی بازار را بشناسد و در برطرف‌کردن آن‌ها بکوشد. این شرکت ارسال انواع دستگاه بچینگ نیم متری طرح لیبهر، یک متری، توبین شفت، یک و نیم متری توبین شفت، راه ماشین و یک متری لایناربین به سراسر ایران را امکان‌پذیر کرده است. بنابراین مشتریان نگران مسافت و دوری راه جهت خرید بچینگ پلانت نباشند. همچنین، جهت اطلاع از قیمت بچینگ بتن می‌توانید با شرکت پاسارگاد نوین تماس بگیرید.

مشاهده تمامی ماشین آلات دست دوم در پاسارگاد نوین

خرید بچینگ پلانت دست دوم

بعضی مواقع خرید بچینگ دست دوم مقرون به صرفه‌تر است. علاوه بر این، اگر این کار از طریق یک شرکت معتبر صورت بگیرد، مشتریان از خرید خود اطمینان خاطر بیشتری دارند. ما در گروه صنعتی پاسارگاد نوین فروش انواع دستگاه دست دوم بچینگ را برای رفع نیاز شما مشتریان عزیز اجرا کرده‌ایم. شما می‌توانید اطلاعات لازم در مورد قیمت بچینگ پلانت ثابت دست دوم را به صورت حضوری یا با برقراری تماس با مشاوران سایت با شماره 02155417181 کسب کنید.