ستون ریز

ستون ریز

ستون ریز یا پمپ بتن که به آن دستگاه ستون پر کن نیز می‌گویند، یکی از ابزارهای حیاتی در صنعت ساخت‌وسازاست و برای ریختن بتن در ستون‌ها و سازه‌های بتنی به کار می‌رود. این دستگاه امکان انتقال بتن را به طور یکنواخت و با فشار مناسب فراهم می‌کند و باعث افزایش کارایی و کیفیت در عملیات ساختمان‌سازی می‌شود. استفاده از پمپ بتن باعث کاهش زمان و نیروی کار موردنیاز برای ریختن بتن در ستون‌ها می‌شود. در این صفحه به طور کامل روش کار، ویژگی‌ها، انواع و نکات ایمنی مربوط به این دستگاه را بررسی خواهیم کرد.

دستگاه ستون ریز چیست؟

ستون ریز برای ریختن بتن درون ستون ها مورد استفاده قرار می گیرد. همان طور که می دانید، یکی از مهم ترین اجزای هر ساختمانی، ستون های آن است. در واقع ستون ها، بخش بزرگی از وزن ساختمان را تحمل می کنند. بنابراین در ساخت آن ها باید دقت فوق العاده ای صورت گیرد. عدم توجه به ساخت ستون های با کیفیت، می تواند استحکام کلی ساختمان شما را با مشکل مواجه کند. سال ها پیش، برای پر سازی درون ستون ها از اپراتور استفاده می شد. این کار برای اپراتور بسیار سخت بود. اما در حال حاضر با تولید دستگاه های ستون ریز این کار با دقت و سرعت بیشتری انجام می شود.

دستگاه های ستون ریز بتون را با استفاده از باکتی که روی ریل نصب شده و به صورت کاملا مکانیزه درون ستون می ریزند. این دستگاه با توه به امکاناتی که دارد که ارتفاعات بالا نیز به راحتی قابل استفاده است. این روزها

ستون های تمامی ساختمان های مرتفع به وسیله این دستگاه، بتن ریزی می شوند.

قیمت و خرید باکت تاور از پاسارگاد نوین

دستگاه ستون ریز

مشخصات فنی ستون ریز

مشخصات فنی ستون ریز بسته به نوع و مدل دستگاه متفاوت است. اما در ادامه، برخی از مشخصات فنی متداول که درمورد عمده این دستگاه‌ها صدق می‌کند را آورده‌ایم:

 • ظرفیت پمپ: این مشخصه به ظرفیت تولید بتن در واحد زمان اشاره دارد. ممکن است بر حسب حجم بتن بر ثانیه یا دقیقه مشخص شود، مانند "لیتر در ثانیه" یا "متر مکعب در دقیقه".
 • فشار پمپ: این مشخصه به میزان فشاری اشاره دارد که دستگاه پمپ بتن می‌تواند طبق آن بتن را از طریق لوله‌ها به سازه‌ها پمپ کند. این مشخصه معمولا بر حسب فشار بر واحد سطح (مانند بار) مشخص می‌شود، مانند "بار بر سانتیمتر مربع" یا "پاسکال".
 • برد لوله: این ویژگی به بردی اشاره دارد که لوله‌های پمپ بتن می‌توانند بتن را به آن فاصله انتقال دهند. معمولا بر حسب فاصله افقی و عمودی مشخص می‌شود، مانند "متر".
 • ارتفاع پمپاژ: این ویژگی به ارتفاعی اشاره دارد که پمپ بتواند بتن را به آن ارتفاع انتقال دهد که معمولا بر حسب متر مشخص می‌شود.
 • منبع تغذیه: این مشخصه به نوع منبع تغذیه دستگاه اشاره دارد. دستگاه ممکن است با برق تک فاز یا سه فاز، دیزل یا بنزین عمل کند. ولتاژ مصرفی این دستگاه با مقادیر ۲۲۰ - ۳۸۰ ولت قابل تغییر و تنظیم است.

تجهیزات ستون ریز برقی یا ثابت که نوع بسیار رایجی از این محصول است را در زیر آورده شده است:

 • ستون: عضوی از ساختمان که به صورت عمودی نصب می‌شود و تحمل نیروهای محوری را دارد.
 • موتور: دستگاهی با توان ۳ اسب بخار که به صورت تک فاز یا سه فاز عرضه می‌شود و با سرعت ۱۴۰۰ دور در دقیقه کار می‌کند.
 • گیربکس حلزونی: از مدل‌های VF86 و یا VF110 استفاده می‌شود تا سرعت موتور را کنترل کند.
 • ریل: برای جابجایی باکت حاوی بتن در ارتفاع به کار می‌رود.
 • گردان: از الکتروموتورهای ۳ اسب بخار برای طراحی انواع ستون ریز گردان استفاده می‌شود.
 • باکت: با ظرفیت حمل و جابه‌جایی بتن تا ۲۰۰ الی ۲۵۰ کیلوگرم.
 • سیم بکسل: با قطر ۸ میلیمتر.

روش کار ستون ریز بتن

مراحل مشخصی برای عملکرد و روش کار دستگاه ستون ریز برای عملیات پرکردن ستون وجود دارد که به شرح زیر است:

 • آرماتور بندی: سیمان فولادی یا آرماتورهای دیگر به صورت صحیح و با توجه به طرح موردنیاز در داخل ستون قرار می‌گیرند. این آرماتورها به منظور تقویت ستون و افزایش مقاومت آن در برابر فشار و کشش استفاده می‌شوند.
 • قالب‌بندی: در این مرحله، قالب‌هایی که از فلز، چوب، یا آجر ساخته شده‌اند، روی ستون قرار می‌گیرند. از این قالب‌ها به منظور تشکیل فضای خالی داخلی ستون و حفظ شکل و ابعاد صحیح آن استفاده می‌شود.
 • بررسی تراز قالب‌ها: در این مرحله، ترازبودن قالب‌ها به طور دقیق بررسی می‌شود. باید اطمینان حاصل کنید که قالب‌ها صحیح و منظم قرار گرفته‌اند و درستی ابعاد و شکل ستون حفظ شده است.
 • بتن ریزی: پس از انجام مراحل قبلی، نوبت به بتن ریزی ستون می‌رسد. در این مرحله، با استفاده از دستگاه پمپ بتن مناسب، بتن به داخل ستون‌های قالب‌بندی شده پمپ می‌شود. با استفاده از این دستگاه، می‌توان ستون‌های گرد، مستطیلی، مربعی و چندضلعی را به راحتی و با کیفیت مناسب در ارتفاعات بالا پر کرد.

معرفی انواع ستون ریز

دستگاه های ستون ریز انواع مختلفی دارند. ستون ریز های برقی، گردان و ریلی، جزء مهم ترین انواع این دستگاه شناخته می شوند. دستگاه های برقی معمولا از یک الکتروموتور، گیربکس، سیم بکسل، چرخ، قرقره و... تشکیل شده اند.

در دستگاه های ستون ریز گردان، یک دکل چرخشی وجود دارد که بتن و مصالح مختلف را به پای ستون منتقل می کند. این دستگاه می توانند در فواصل 6 تا 7 متری به راحتی مورد استفاده قرار گیرند.

این دستگاه شامل یک ستون عمودی و یک سیستم گردان پایه است. در این نوع دستگاه، باکت بتن از طریق یک سیم بکسل و با استفاده از یک قرقره جابجا می‌شود و سیستم گردان باعث بالا بردن باکت به بالای ستون می‌شود. نوع گردان برای ریختن بتن در ستون‌هایی با شکل گرد استفاده می‌شود و می‌تواند بتن را به صورت یکنواخت و متمرکز در اطراف محور گردان بریزد. قیمت ستون ریز گردان معمولا بالاتر از مدل‌های ثابت است.

ستون ریز های ریلی نیز دسته ای دیگر از انواع مختلف این دستگاه هستند. این دستگاه ها نیز معمولا از نوار نقاله، الکتروموتور، چرخ، باکت و... تشکیل شده اند. در این ستون ریز ها عملیات بارگیری مصالح توسط یک اپراتور انسانی انجام می شود. این دستگاه ها معمولا در ارتفاعات 3 تا 4 متری قابل استفاده هستند.

پمپ بتن ثابت شامل یک ستون عمودی ثابت و یک سیستم جابجایی باکت بتن است. در این نوع دستگاه، بتن از باکت از طریق یک ریل ثابت شیبدار به بالای ستون منتقل شده و در آنجا تخلیه می‌شود. این دستگاه با استفاده از موتور برقی یا بنزینی قدرتمند کنترل می‌شود و در برخی مدل‌ها با انرژی هیدرولیکی یا پنوماتیکی نیز کار می‌کند. بر اساس شکل مقطع ستون نیز پمپ بتن ثابت به مدل‌های مختلفی از جمله گرد، مستطیلی، مربعی، چندضلعی و مخروطی تقسیم می‌شود.

بررسی کلیه کاربردهای دستگاه ستون ریز

همان طور که گفته شد، مهم ترین وظیفه ستون ریز، پر کردن ستون های ساختمانی است. حال می خواهیم مهم ترین کاربردهای این دستگاه را برای شما شرح دهیم. شما با استفاده از این دستگاه ها می توانید به راحتی و در کمترین زمان ممکن عملیات پر کردن ستون هایی با ارتفاع 2 تا 7 متر را انجام دهید. ستون ریز ها در ساخت دیوارهای برشی و قالب های ستون نیز نقش مهمی ایفا می کنند. به علاوه با استفاده از این دستگاه می توان از جدا شدن از ستون، در ارتفاعات بالا جلوگیری کرد.

کاربرد ستون ریز

یک دستگاه ایده آل پر سازی ستون باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

اگر در زمینه ساختمان سازی تازه کار هستید، احتمالا نمی دانید چه نوع دستگاهی برای کار شما ایده آل و مناسب است. مهم ترین نکته در انتخاب یک ستون ریز مناسب، دقت به ارتفاع مورد نظر است. پس از این موضوع باید به نکات

دیگری نیز دقت کنید. برای مثال، باید دقت کنید که دستگاه خریداری شده، از ایمنی بالایی برخوردار باشد. اگر سرعت انجام کار برای شما مهم است، می توانید به سرعت دستگاه نیز دقت کرده و دستگاهی با سرعت بالا خریداری کنید.

یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده ستون ریز، سیم بکسل آن است. باید دقت کنید که سیم بکسل دستگاه مورد نظر شما، از ضخامت و استحکام بالایی برخوردار باشید. ریل های تعبیه شده برای این دستگاه ها نیز باید از قدرت بالایی برخوردار باشند. برای آگاهی یافتن از کیفیت محصول می توانید آن را از مجموعه ای معتبر خریداری کنید. این مجموعه ها معمولا حین ارائه محصول، تضمینی معتبر به شما می دهند. با در نظر گرفتن این نکات طلایی، می توانید دستگاهی ایده آل و مناسب برای کار خود خریداری کنید.

بررسی عوامل موثر بر قیمت دستگاه ستون ریز

اگر سری به فروشگاه های حضوری و اینترنتی ارائه دهنده دستگاه ستون ریز بزنید، متوجه می شوید که این دستگاه در انواع مختلف و با قیمت های متفاوت در حال عرضه است. در واقع عوامل مختلفی روی قیمت نهایی دستگاه های ستون پر کن تاثیر گذار هستند. برای مثال نوع دستگاه یکی از عوامل مهم در قیمت محصولات به شمار می رود. برای مثال معمولا دستگاه های گردان و ریلی از قیمت بالاتری نسبت به دستگاه های برقی برخوردارند. ارتفاع کار دستگاه نیز نقش مهمی در تعیین قیمت آن خواهد داشت. معمولا هر چه ارتفاع کار دستگاه بیشتر باشد، قیمت آن نیز به مراتب بیشتر خواهد شد.

برند دستگاه های ستون ریز نیز نقش موثری در قیمت آن ها دارند. بدیهی است برندهای معروف با وجود کیفیت بالا، محصولات خود را با قیمت بیشتری به مشتری ارائه می کنند. محصولات خارجی نیز معمولا قیمت بهتری نسبت به انواع داخلی دارند. البته این به معنی عدم کیفیت کالای داخلی نیست. همان طور که می دانید، قیمت ارز با افزایش نسبی مواجه است و از طرفی شرکت های وارد کننده محصولات خارجی، باید برای واردات محصول هزینه گمرک نیز پرداخت کنند. به همین دلیل دستگاه های خارجی، گران تر از نمونه های داخلی هستند.

نکات ایمنی در هنگام استفاده از دستگاه ستون ریز

استفاده از پمپ بتن در صنعت ساخت‌وساز نیازمند رعایت نکات ایمنی است. در ادامه، برخی از نکات ایمنی مهم در هنگام استفاده از این دستگاه بررسی شده است؛ اما در نظر بگیرید که این نکات ایمنی تنها یک راهنما هستند و باید به نکات ایمنی ویژه هر مدل و محیط کار خاص آن توجه کنید و از کارشناسان ای حوزه مشورت بگیرید.

 • افرادی که با ستون ریز کار می‌کنند باید به طور دقیق در مورد عملکرد این دستگاه آموزش ببینند و آگاهی کاملی درباره روش‌های استفاده، تنظیمات، نگهداری و تعمیرات آن داشته باشند.
 • اپراتور باید همواره لباس‌های محافظ مانند کاپ، دستکش، کفش ایمنی، عینک و ماسک مناسب را استفاده کند تا از مواد آسیب‌زا و خطرات محیطی در امان باشد.
 • قبل از شروع کار، باید از عملکرد صحیح و کارآمد دستگاه اطمینان حاصل کنید. تمام قطعات و لوازم جانبی باید به درستی نصب شوند و هیچ خرابی قابل مشاهده‌ای وجود نداشته باشد.
 • حتما محدودیت‌های دستگاه را در نظر بگیرید. به فضای اطراف دستگاه، ارتفاع و فاصله از سازه‌های مجاور، خطوط برق، خطوط لوله‌کشی و عوامل دیگر توجه کنید.
 • در هنگام ریختن بتن، فشار بتن در ستون را کنترل کنید تا از شکستن یا تخریب ستون جلوگیری شود. میزان بتن ریخته شده نیز باید مناسب باشد.

انواع ستون ریز

نکات نگهداری از دستگاه ستون ریز

نگهداری صحیح از دستگاه ستون ریز بسیار مهم است تا عمر مفید و کارایی آن حفظ شود. در ادامه، برخی از نکات مهم برای نگهداری از این دستگاه بررسی شده است:

 • دستگاه باید به طور منظم تمیز شود. تمیزکاری لوله‌ها، پمپ‌ها و مکانیزم‌های مختلف، از جمله سیستم هیدرولیکی و برقی، و همچنین تعویض قطعاتی که خراب یا کهنه شده‌اند، الزامی است.
 • مکانیزم‌های این دستگاه نیاز به روانکاری منظم دارند، که شامل روغن‌کاری محورها، روانکاری زنجیره‌ها و تنظیم و سرویس کردن سیستم‌های مکانیکی می‌شود.
 • سیستم برقی این محصول نیز نیاز به بازرسی دوره‌ای و تعمیرات الکتریکی دارد. لوازم جانبی مانند نازل‌ها، شیلنگ‌ها و سیم‌های هیدرولیکی و برقی نیز نیاز به بررسی و تعویض دارند.
 • به منظور حفظ دقت و کارایی دستگاه ستون ریز، باید آزمایش و کالیبراسیون دوره‌ای انجام شود. این تست شامل آزمایش فشار و جریان بتن در دستگاه، بررسی و تنظیم سنسورها و تنظیم و کالیبراسیون تجهیزات اندازه‌گیری است.

در نهایت توصیه می‌شود تمام فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات روی دستگاه در سوابق و دفترچه‌های مربوطه ثبت شود. این اطلاعات می‌توانند در آینده برای بررسی وضعیت دستگاه مورد استفاده قرار بگیرند.

ارسال دستگاه ستون ریز به سراسر ایران

دستگاه ستون ریز یا همان پمپ بتن از حجم بالایی برخوردار است و همین مسئله، کار جابجایی و حمل‌ونقل آن را دشوار می‌کند. با این‌حال، ارسال دستگاه پمپ بتن به سراسر ایران امکان پذیر است. برای این منظور، می‌توانید با شرکت‌ها و فروشندگان معتبر در زمینه ساخت‌وسازاز جمله شرکت پاسارگاد نوین تماس بگیرید. پاسارگاد نوین، ارسال و تحویل این محصول در سراسر ایران را امکان‌پپذیر کرده است و در طی فرآیند ارسال، از روش‌های مناسب حمل‌ونقل استفاده می‌کند تا دستگاه به‌صورت سالم به دست خریدار برسد.

خرید ستون ریز با کیفیت تضمین شده از پاسارگاد نوین

شرکت پاسارگاد نوین، پیشرو در زمینه فروش و توزیع دستگاه ستون ریز با تکنولوژی پیشرفته، برای انتخاب و خرید این محصول در کنار شماست. این شرکت با تیم متخصص و تجربه‌ چندین ساله در صنعت ساخت‌وساز، به عنوان یکی از بهترین تامین‌کنندگان این محصول در ایران، تمام نیازهای شما را در این زمینه برآورده می‌کند. دستگاه ستون ریز قیمت بالا و متغیری دارد، بنابراین با مشاوره و استعلام قیمت از مشاوران فروش ما در پاسارگاد نوین می‌توانید دستگاه با کیفیت بالا، دقت عالی و عملکرد قوی را به همراه عکس ستون ریز مدنظرتان مشاهده و بررسی کنید. به دلیل طراحی منحصربه‌فرد و قابلیت چندمنظوره این دستگاه‌ها، قادر خواهید بود تا ستون‌های گرد، مربعی، مستطیلی و حتی چندضلعی را به راحتی در ارتفاعات مختلف پر کنید. با پاسارگاد نوین، فرآیندی مطمئن و حرفه‌ای را در خرید این دستگاه تجربه کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و خرید ستون ریز با ما تماس بگیرید.

ستون ریز چیست

جمع بندی 

هدف از نوشتن این مقاله، معرفی ستون ریز و کاربردهای آن به شما مخاطب محترم بود. در این محتوا تلاش کردیم ابتدا دستگاه مورد نظر را به شما معرفی کنیم و مهم ترین کاربرد آن را برای شما شرح دهیم. پس از بررسی این موارد، انواع مختلف دستگاه را به شما معرفی کردیم و در مورد هر کدام توضیحاتی دادیم. در ادامه تلاش کردیم مزایا و سایر کاربردهای دستگاه های ستون ریز را به شما معرفی کنیم.

سپس در مورد قیمت محصول و چگونگی خرید یک دستگاه ایده آل توضیحاتی به شما ارائه کردیم. در ادامه محصول نیز خلاصه ای از عملکرد دستگاه و عملیات ستون ریزی را برای شما شرح دادیم تا بیشتر با این کار آشنا شوید. امید است اطلاعاتی که در این محتوا ذکر شد، زمینه آشنایی شما با دستگاه ستون ریز و کاربردهای آن را فراهم کرده باشد.