موتور تک

احتمالا همه شما پمپ‌های آب یا ژنراتورهای برق را دیده باشید. به موتورهایی که در این دستگاه‎ها استفاده می‌شوند، موتور تک سیلندر گفته می‌شود. این موتورها، انرژی شیمیایی سوخت را به انرژی حرارتی تبدیل می‌کنند تا قدرت مکانیکی به صورت خروجی ارائه شود.

معمولا موتورهای تک، دسته‌ای از موتورها با ظرفیت پایین هستند که در دستگاه‌هایی که به یک منبع انرژی مکانیکی مستقل نیاز دارند، استفاده می‌شوند. در این صفحه اطلاعات بیشتری در مورد این وسیله ارائه شده است تا شما بتوانید بهترین محصول را خریداری کنید.

موتور تک چیست

موتور تک چیست؟

به دستگاه هایی که برای روشن شدن احتیاج به سوخت بنزینی یا گازوئیلی دارند و قدرت مکانیکی آنها از طریق سوخت تامین میگردد که معمولا در ماشین آلات ساختمانی و عمرانی و راه سازی همانند بتونیر ، دامپر ، ژنراتور ، پمپ و ویبراتور ها استفاده میگردد ، امروزه از موتور تک برای کاربردهای صنعتی و ماشین آلاتی که احتیاج دارند تا بدون برق کار کنند استفاده میگردد ، موتور تک معمولا به دستگاه هایی متصل میگردد که متحرک باشند و برق مورد احتیاج آنها در دسترس نباشد و یا به سختی تامین شود و همچنین در بعضی از موارد مانند کاتر ها و کمپکتور ها ما احتیاج داریم دور موتور را کم یا زیاد کنیم که به وسیله موتور تک  ها این امکان فراهم میگردد.

انواع موتور تک

موتور تک را می‌توان از جنبه‌های مختلف دسته‌بندی کرد. یکی از این دیدگاه‌های تقسیم موتور از نظر منبع تغذیه است. در این حالت موتور را به سه نوع بنزینی، دیزلی و گازی یا گازسوز تقسیم می‌کنند. در ادامه هر کدام از انواع این موتور تشریح شده است:

 • موتور بنزینی: همان‌طور از نام آن مشخص است، این نوع موتور از سوخت بنزینی استفاده می‌کند. موتور بنزینی از سه بخش اصلی بلوک سیلندر، سیلندر و شافت انتقال حرکت تشکیل شده است. این موتورها، انرژی خودشان را از احتراق به وجود آمده در درون سیلندر می‌گیرند. در موتور بنزینی مخلوط سوخت و هوا در داخل کاربراتور ترکیب می‌شوند. البته امروز با پیشرفت‌هایی که در این زمینه انجام شده است، در اکثر موتورها از تجهیزات الکتریکی به‌نام انژکتور استفاده می‌شود.
 • موتور دیزلی: این موتور از سوخت دیزل یا همان گازوئیل استفاده می‌کند و کاربردهای مختلفی در موتور برق‌ها، پمپ آب‌ها، تجهیزات راه‌سازی مانند کمپکتور، بتونیر، ماله پروانه و تجهیزات مختلف کشاورزی نظیر سمپاش، علوفه خردکن و ... دارد.

سفارش موتور دیزلی کاما از پاسارگاد نوین

 • موتور گازی: نوع سوم از موتورهای تک، موتور گازی است؛ یعنی این نوع موتور برای انجام عملکرد خود از سوخت گاز استفاده می‌کند. مکانیزم کار در این نوع موتورها همانند نوع بنزینی است با این تفاوت که در موتورهای گازی به جای شمع از انفجار جهت تولید انرژی استفاده می‌شود. استفاده از موتورهای گازی مزایای مختلفی دارد مانند سوخت ارزان و راحت، آلاینده پایین، ترکیب شدن بهتر هوا با گاز طبیعی و ... است. اما شاید یکی از معایب آن دسترسی سخت به گاز باشد که استفاده از آن را محدود کرده است.

برای تقسیم موتورهای تک سیلندر دسته‌بندی‌های دیگری هم وجود دارد. در این دسته‌بندی‌ها موتورها به دو نوع احتراق داخلی و احتراق خارجی تقسیم می‌شوند. در یکی دیگر از دسته‌بندی‌ها که بر اساس مکانیزم کارکرد انجام شده است، موتورها را به دو نوع دو زمانه و چهار زمانه تقسیم کرده‌اند.

انواع موتور تک

مشخصات فنی موتور تک بنزینی و دیزلی

در هنگام خرید موتور تک باید به مشخصات فنی آن توجه کنید. چند مشخصه وجود دارد که در این نوع موتورها بسیار مهم هستند. در زیر به مهم‌ترین مشخصات موتور اشاره شده است:

 • نوع سوخت: یکی از مشخصات فنی مهم، نوع سوخت موتور است. همان‌طور که قبلا اشاره شد، این نوع موتور با سه نوع سوخت بنزین، گازوئیل و گاز کار می‌کند.
 • قدرت خروجی: معمولا مقدار قدرت یا توان موتور را بر حسب اسب‌بخار اعلام می‌کنند. هر چقدر توان آن بیشتر باشد، قطعا موتور قدرت بیشتری دارد. البته در زمان خرید حتما به نیاز خودتان توجه داشته باشید و دستگاه متناسب را خریداری کنید.
 • ظرفیت سیلندر: موتورهای تک فقط دارای یک سیلندر هستند و این سیلندر دارای ظرفیت خاص خود است که آن را بر حسب سی سی اعلام می‌کنند. اندازه سیلندر روی قدرت نهایی دستگاه تاثیر مستقیم دارد؛ یعنی هر چقدر سیلندر بزرگ‌تر باشد، توان موتور بیشتر خواهد بود. اگر ظرفیت سیلندر بالا باشد، مقدار بیشتری از مخلوط سوخت و هوا وارد آن می‌شود و در نتیجه موتور انرژی بیشتری آزاد می‌کند.
 • گشتاور: گشتاور مقدار نیرویی است که موتور در شافت خروجی تولید می‌کند. هر چقدر گشتاور یک موتور بیشتر باشد به معنی قدرت بالاتر در سرعت چرخش پایین‌تر است. پس می‌توان گفت که توان یک موتور به‌صورت مستقیم به گشتاور و سرعت چرخش بستگی دارد.
 • ظرفیت مخزن سوخت: ظرفیت مخزن هم یکی از مشخصات فنی برای موتور تک است. هر چقدر موتور بزرگ‌تر باشد، احتمالا مخزن بزرگ‌تری هم خواهد داشت. معمولا ظرفیت مخزن را بر حسب لیتر بیان می‌کنند.

نحوه انتخاب موتور تک

چگونه موتور تک مناسب را انتخاب کرد؟ قدم اول برای انتخاب بهترین موتور، توجه به نیازهای خودتان است. در واقع بهترین موتور، دستگاهی است که بتواند نیازهای‌تان را برآورده کند. پس قبل از هر چیزی باید نیازهای خودتان را بسنجید و متناسب با آن خرید را نهایی کنید. البته در کنار بررسی نیازها، باید محدودیت‌هایی موجود را هم در نظر داشته باشید. یکی از این محدودیت‌ها، محدودیت فضایی است. شما باید ابعاد موتور با ابعاد محیط فضای خودتان را مقایسه کنید تا بتوانید بهترین دستگاه برای محیطی مدنظرتان را تهیه کنید.

بعد از اینکه موتور مناسب را پیدا کردید، در ادامه باید اصل و فرع بودن آن را در نظر داشته باشید. موتورهای اصل، معمولا دارای مشخصات و نشانه‌هایی خاصی هستند که آن‌ها را از موتورهای تقلبی مجزا می‌کند. یکی از مشخصات مهم برای موتور اصلی و تقلبی، کیفیت ساخت آن‌ها است. معمولا موتورهای اصلی دارای بدنه‌هایی با جنس اصلی و کیفیت مرغوب هستند. همچنین موتورهای اصلی دارای برچسب‌ها و هولوگرام‌های مختلفی هستند که می‌توان به کمک آن‌ها استعلام گرفت.

نحوه محاسبه قدرت موتور تک

قدرت موتور را معمولا بر حسب اسب بخار یا کیلووات اعلام می‌کنند که به دو فاکتور مهم گشتاور و سرعت موتور بستگی دارد. گشتاور نشان‌دهنده قدرت مکانیکی موتور بر حسب نیوتن-متر است. سرعت موتور هم تعداد چرخش‌هایی است که یک موتور در بازه زمانی یک دقیقه انجام می‌دهد. برای به‌دست آوردن قدرت موتور بر حسب اسب بخار از فرمول زیر استفاده می‌شود:

قدرت موتور = (گشتاور ضربدر سرعت موتور) تقسیم بر 716.2

موتور تک

نکات ایمنی در هنگام استفاده از دستگاه موتور تک

در هنگام استفاده از هر نوعی موتوری باید نکات ایمنی مختلف را در نظر داشته باشید. در صورت رعایت نکردن این نکات، احتمال به وجود آمدن ضررهای مالی و حتی جانی وجود دارد؛ اما نکات مهمی که باید رعایت کرد، کدام موارد است؟ در زیر به مهم‌ترین نکات اشاره شده است:

 • قبل از راه‌اندازی و استفاده از موتور، دفترچه راهنمای آن را بخوانید. معمولا برای شروع به‌کار هر موتوری دستورالعمل‌های مختلفی توسط شرکت سازنده در اختیار خریدار قرار می‌گیرد که باید حتما از آن‌ها استفاده کند.
 • تجهیزات ایمنی را در نظر داشته باشید. برای استفاده از عملکرد موتور تک هم باید تجهیزات مختلفی مانند دستکش، لباس محافظ، کفش مناسب و ... را بپوشید تا شما را از هرگونه خطر حفظ کند.
 • از موتور در یک سطح ثابت و صاف استفاده کنید؛ چراکه حفظ تعادل آن بسیار مهم است. در صورتی‌که سطح مناسب را برای نگهداری از موتور پیدا نمی‌کنید، حتما سطح ایده‌آل را خودتان آماده کنید.
 • تهویه مناسب را در نظر بگیرید. در صورتی که از موتور در داخل محیط بسته استفاده می‌کنید، حتما از تهویه مناسب آن محل مطمئن شوید. احتراق ناشی از سوخت باعث دود و گازهای سمی مختلف می‌شود که برای انسان خطرناک هستند.
 • در بازه‌های زمانی خاص آن را سرویس کنید. سرویس مداوم موتور، هم روی عملکرد آن تاثیر مستقیم دارد و هم طول عمر موتور را بیشتر خواهد کرد. اگر خودتان نحوه سرویس را نمی‌دانید، حتما از یک شخص کاربلد کمک بگیرید.

قیمت روز موتور تک

قیمت موتور تک به عوامل مختلفی وابسته است که باید همه آن‌ها را در نظر داشت. از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت موتور عبارت‌اند از:

 • یکی از این عوامل، برند موتور است؛ قطعا خرید دستگاه از یک برند باکیفیت و درجه یک با خرید آن از یک نه‌چندان باکیفیت با هم فرق دارد. هر چقدر برند دستگاه خوش‌نام‌تر باشد، تا حدود زیادی روی قیمت آن تاثیرگذار است.
 • نوع و اندازه موتور هم روی قیمت نهایی دستگاه، نقش دارد. موتورها در اندازه و توان‌های مختلفی به بازار عرضه می‌شوند. هر چقدر موتور تک بزرگ‌تر باشد و قدرت بیشتری را ارائه دهد، قیمت آن بیشتر است.
 • یکی دیگر از فاکتورهای تاثیرگذار روی قیمت موتور، کیفیت ساخت دستگاه است. هر چقدر در ساخت موتور از تکنولوژی‌های جدیدتر استفاده شده باشد، قطعات موجب بالارفتن قیمت آن خواهد شد. برای مثال، مدل‌هایی که دارای فناوری پیشرفته و همچنین راندمان بالایی هستند، قیمت بالاتری نسبت به مدل‌های قدیمی‌تر دارند.
 • ضمانت و خدمات پس از فروش هم می‌تواند یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت موتور باشد. قطعا همه افراد خرید یک موتور با ضمانت معتبر را به خرید یک دستگاه بدون ضمانت ترجیح می‌دهند. پس شما هم در هنگام خرید موتور حتما به ضمانت‌نامه و خدمات پس از فروش آن دقت کنید.

خرید موتور تک بنزینی و دیزلی با کیفیت تضمین شده از پاسارگاد نوین

گروه صنعتی پاسارگاد نوین با سابقه درخشان در زمینه فروش انواع تجهیزات صنعتی، آماده ارائه خدمت به مشتریان محترم است. گروه پاسارگاد انواع ماشین‌آلات ساختمانی نظیر بتونیر، باکت تاور، ستون‌ریز، پمپ بتن، کمپکتور و ... را عرضه می‌کند.

یکی دیگر از محصولات پاسارگاد نوین، موتور تک بنزینی و دیزلی است. برای خرید هر کدام از انواع موتور تک می‌توانید از وب‌سایت گروه صنعتی پاسارگاد نوین خریدتان را نهایی کنید تا محصول‌تان در اسرع‌وقت ارسال شود. شما بر روی وب‌سایت گروه پاسارگاد نوین می‌توانید انواع مختلف از موتور بنزینی و دیزلی را از برندهای مختلف مشاهده کنید. در ادامه ضمن مشاهده عکس موتور تک و همچنین مقایسه مشخصات مختلف و قیمت آن‌ها بهترین دستگاه متناسب خودتان را انتخاب کنید.  

ارسال دستگاه موتور تک به سراسر ایران

پاسارگاد نوین، ارسال تمامی سفارشات را به سراسر کشور فراهم کرده است که موجب کاهش زمان و هزینه مشتریان خواهد شد. کسانی که از تهران اقدام به خرید می‌کنند، سفارششان در بازه زمانی دو ساعته به آن‌ها تحویل داده می‌شود و همچنین مشتریان عزیزی که در سایر شهرهای کشور سکونت دارند، در مدت 2 روز کاری موتور تک خود را دریافت خواهند کرد.