کمپکتور

کمپکتور (Compactor) از نظر لغوی به معنی فشرده‌ساز است و از آن برای فشرده‌سازی و متراکم کردن مصالح ساختمانی خاکی و سنگی استفاده می‌شود. کمپکتورها ذرات و مصالحی مانند خاک را متراکم و فشرده می‌کنند تا فضای بین منافذ آن‌ها کاهش پیدا کند. این امر کمک می‌کند تا نرخ نفوذ و زهکشی کمتر شود و استحکام آن نیز افزایش پیدا کند. در این صفحه در مورد انواع کمپکتور، ملاک تشخیص میزان کارایی دستگاه، نکات ایمنی در زمان سرویس و استفاده از دستگاه و همچنین قیمت و خرید این محصول اطلاعاتی در اختیارتان قرار داده شده است.

کمپکتور چیست؟

کمپکتور به همان صورت از اسمش پیداست دستگاه زمین کوب است، کمپکتور برای ایجاد تراکم و فشرده سازی در استقامت خاک استفاده می شود ، معمولا زمین های کشاورزی یا نرم را قبل از بتن ریزی با کمپکتور میکوبند تا به صورت فشرده و یکسان خاک محکم شود، این دستگاه در زمینه ساختمان و راه سازی ، کوچه و خیابان ها توسط شهرداری و پیمان کارها استفاده می شود، در ادامه در رابطه با انواع آن و چگونگی استفاده از آن ها خواهیم پرداخت.

انواع کمپکتور

کمپکتور یا زمین‌کوب دستگاهی است که مواد مختلف و مصالح ساختمانی مانند خاک، شن و ماسه را متراکم و فشرده می‌کند که برای انجام این کار، از چهار عامل وزن استاتیکی، ضربه، ارتعاش و کنترل بهره استفاده می‌کند. در ادامه به معرفی انواع کمپکتور پرداخته شده است.

از لحاظ سوخت

کمپکتورها از نظر منبع سوختی که استفاده می‌کنند به دو دسته دیزلی و بنزینی تقسیم می‌شوند.

 • دیزلی: کمپکتور دیزلی قدرتمندترین نوع زمین‌کوب است که جهت کوبش خاک به وسیله سوخت دیزل یا گازوئیل کار می‌کند. نوع قورباغه‌ای شرکت پاسارگاد نوین با موتور دیزلی و بنزینی عرضه می‌شود. علاوه بر این، موتور صفحه‌ای این شرکت با سوخت دیزلی کار می‌کند.

 • بنزینی: اگر نوع سوخت این دستگاه از بنزین باشد به آن کمپکتور بنزینی می‌گویند. شما می‌توانید از گروه صنعتی پاسارگاد نوین کمپکتور قورباغه‌ای را با موتور بنزینی و دیزلی خریداری کنید.

از لحاظ شاسی

کمپکتورها از نظر شاسی به دو دسته صفحه‌ای و قورباغه‌ای تقسیم می‌شوند.

 • صفحه‌ای: برای نرم‌کردن و فشرده‌کردن مواد مختلف استفاده می‌شود. این دستگاه با ایجاد ارتعاشات قوی توسط ورق فولادی که در زیر آن نصب شده است و اندازه آن ۱.۵ تا ۳ فوت است، عمل کوبش را انجام می‌دهد. نوع صفحه‌ای برای مکان‌های وسیع که جای مانور زیاد دارد، مناسب است. این دستگاه قیمت پایین‌تری نسبت به نوع قورباغه‌ای دارد وتعمیرات و نگهداری آن پایین‌ است. همچنین، کمپکتور صفحه‌ای از مکانیزم ساده‌تری برخوردار است و اصطحکاک کمتری دارد.

گروه صنعتی پاسارگاد نوین کمپکتور صفحه‌ای هیساکی (Hisaki) با موتور روبین EY20 با قدرت ۵ اسب بخار را ارائه می‌دهد. این دستگاه به وسیله کلاج به ویبره بدنه دستگاه وصل و باعث ارتعاش در صفحه زیرین می‌شود. این دستگاه می‌تواند با فشار یک و نیم تن ضربه بزند.

 • قورباغه‌ای: نام دیگر آن کانگورویی یا پرشی است که برای فضاهای کم و محدود، چاله‌ها و حفره‌ها مانند تعمیرات آسفالت‌ها، کار حفاری، پی‌ریزی ساختمان‌ها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوع قورباغه‌ای از نظر کارایی و ظاهر با صفحه‌ای بسیار متفاوت است. این نوع دستگاه مانند قورباغه یا کانگورو بالا و پایین می‌شود و در زمان پایین آمدن، عمل کوبش را انجام می‌دهد. در واقع مانند عمل چکش‌زدن با سرعت بالا است و کاربر به وسیله دسته‌ای که در بالای آن تعبیه شده است، دستگاه را هدایت می‌کند.

گروه صنعتی پاسارگاد نوین یک نمونه کمپکتور قورباغه‌ای از برند هوپت (Hoopt) ساخت سنگاپور را با موتور بنزینی روبین و هوندا و موتور کاما دیزلی ارائه می‌دهد.

مزایای کمپکتور قورباغه ای 

 • طراحی آن به صورتی است که در مکان های باریک و کم حجم هم کارایی دارد

 • عمقی که باید کمپکت کند بالاتر از سایر دستگاه ها میباشد
 • عمل فشرده سازی و کمپکت برای جاهایی غیر از خاک نیز مورد استفاده است
 • طراحی آن به گونه ای است که می توان برای کارکرد مانور بیشتری دارد

موارد مورد استفاده کمپکتور 

همان طور که اشاره شد این دستگاه قابلیت فشرده سازی خاک را دارد، این دستگاه برای آماده سازی پیاده رو ها و همچنین ساخت حیاط منازل و قبل از بتن ریزی زمین جهت کارگاه بلوک زنی و ساخت استخر منازل و باشگاه ها بسیار کاربردی است.


اجزای تشکیل دهنده کمپکتور

کمپکتور از 3 بخش اساسی تشکیل شده است:

 • صفحه: این صفحه در پایین دستگاه وجود دارد که در زمان کمپکت کردن به وسیله آن که ورق محکم و سنگینی دارد ضربه وارد میکند
 • موتور: موتور  این دستگاه معمولا از دو نوع بنزینی که عمدتا از نوع هوندا و روبین میباشد و نوع دیزلی که قدرت بیشتری دارد و از نوع کاما میباشد استفاده میگردد
 • ویبره: ویبره قطعه ای است که به وسیله کلاج به موتور وصل میگردد و دارای لنگ میباشد که این وزنه های لنگ باع ایجاد لرزش و ارتعاش و در نهایت باعث کمپکت کردن یا کوبیدن میگردد.

ملاک تشخیص میزان کارایی دستگاه کمپکتور

ملاک تشخیص میزان کارایی کمپکتورها به دو مشخصه ابعاد صفحه و مقدار نیرویی که در هر بار ضربه وارد می‌شود بستگی دارد.

کمپکتورها دارای قدرت کوبش از ۱۵۰۰ تا ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی متر مربع هستند. هر چه میزان صفحه این دستگاه کوچک‌تر باشد، نیروی وزن صفحه کمتر است و در نتیجه تعداد ضربات بیشتری را پی‌د‌رپی وارد می‌کند.

نکات ایمنی در هنگام سرویس و استفاده از دستگاه کمپکتور

برای این که بتوان از زمین‌کوب به مدت طولانی استفاده کرد باید یک سری اقدامات برای حفظ و نگهداری آن انجام شود‌. در ادامه به مهم‌ترین نکات جهت افزایش طول عمر این دستگاه اشاره شده است.

 • لازم است که روغن آن در هر ۵۰ ساعت کاری تعویض شود.
 • پس از هر ۵۰۰ ساعت کار نیاز به تعمیرات و سرویس اساسی دارد.
 • هر هفته یک بار باید فیلتر هوا بررسی و تمیز شود.
 • هر ماه یک بار باید آچارکشی شود.
 • همیشه سیم گاز و هندل باید مورد بررسی قرار بگیرد.
 • قبل از این که از نوع صفحه‌ای استفاده کنید، باید میزان واسکازین در بخش لنگ شاسی را که ۴۰۰ سی سی مورد نیاز است، بررسی کنید.
 • پس از پایان کار باید باک سوخت آن تخلیه شود.
 • جهت تنطیم موتور و روغن‌کاری آن باید حتما دستگاه خاموش باشد و اتصال شمع‌ها نیز قطع شود.
 • از یک پارچه نم‌دار جهت تمیزکاری دستگاه استفاده شود.
 • دستگاه در محلی دور از رطوبت نگهداری شود و در صورت نگهداری در انبار روی آن کاور کشیده شود.

قیمت کمپکتور در بازار

به دلیل نوسانات قیمت ارز در کشور، تولیدکنندگان محصولات صنعتی قیمت‌های خود را به صورت ثابت اعلام نمی‌کنند. گروه صنعتی پاسارگاد نوین ارائه‌دهنده سه نوع کمپکتور صفحه‌ای دیزلی، قورباغه‌ای و صفحه‌ای با موتور روبین است. برای مشاوره و استعلام قیمت همه کمپکتورها از این گروه می‌توانید با شماره تلفن‌ ۰۲۱۵۵۴۰۴۴۰۴ تماس بگیرید. علاوه بر این، برای خرید کمپکتور صفحه‌ای دیزلی با شماره تلفن ۰۹۱۲۱۱۴۹۸۴۳ و زمین‌کوب قورباغه‌ای با شماره تلفن ۰۲۱۵۵۴۱۷۱۸۱ نیز می‌توانید تماس بگیرید.

خرید کمپکتور با کیفیت تضمین شده از پاسارگاد نوین

گروه صنعتی پاسارگاد نوین در کنار فروش سایر محصولات، انواع کمپکتور با تضمین کیفیت را نیز عرضه می‌کند. برای مشاوره و خرید کمپکتور صفحه‌ای دیزلی با موتور کاما ۷ اسب با شماره‌های ۰۲۱۵۵۴۰۴۴۰۴ و ۰۹۱۲۱۱۴۹۸۴۳ ارتباط بگیرید. همچنین، برای خرید و ثبت سفارش نوع قورباغه‌ای هوپت سنگاپور با موتور روبین و هوندا و موتور کاما می‌توانید با شماره تلفن‌ ۰۲۱۵۵۴۰۴۴۰۴  تماس بگیرید. علاوه بر این، جهت استعلام قیمت کمپکتور صفحه‌ای با موتور روبین ۵ اسب با کوبش ۱.۵ تن می‌توانید با شماره ۰۲۱۵۵۴۰۴۴۰۴ تماس بگیرید. خرید از گروه صنعتی پاسارگاد نوین به صورت حضوری نیز امکان‌پذیر است.  

ارسال دستگاه کمپکتور به سراسر ایران

دستگاه کمپکتور یا زمین‌کوب جهت متراکم کردن و فشرده‌سازی زمین استفاده می‌شود. گروه صنعتی پاسارگاد نوین تولیدکننده سه نوع کمپکتور صفحه‌ای دیزلی با موتور کاما ۷ اسب، کمپکتور قورباغه‌ای با موتور بنزینی روبین، هوندا و کاما و کمپکتور صفحه‌ای با موتور روبین ۵ اسب است. این شرکت امکان ارسال دستگاه کمپکتور مورد نیاز شما را به سراسر ایران دارد. شما می‌توانید بدون مراجعه به فروشگاه و از هرکجای ایران دستگاه مورد نظر را انتخاب و ثبت سفارشتان را به صورت آنلاین از پاسارگاد نوین انجام دهید.